Výsadou každého interiéru a bývania by mali byť svetlá, respektíve dosiahnuť v priestoroch dobrú viditeľnosť a čo najlepšie nahradiť efekt denného svetla. K tomu existuje niekoľko zaujímavých a originálnych riešení.
Všetky v článku nespomenieme. Zamerajme sa preto na trend v oblasti svetiel, ktoré predstavujú zdroje s technológiou LED. Dôvodov pre túto voľbu je hneď niekoľko. V stručnosti spomeňme známe fakty ako o 90 % vyššia úspora energií oproti starým žiarovkám alebo životnosť, ktorá sa odhaduje na cca 50 000 hodín žiarenia.
Nie sú to však len led žiarovky. Vyberať môžete ľubovoľné typy svetiel ako napríklad stropné led svietidlo, reflektor, pásiky, atď. Do každého priestoru sa môže lepšie hodiť iná forma, takisto iná farba a intenzita svetla.
Prakticky vo všetkých formách svetelných produktov s technológiou LED sa zhodujú vlastnosti ako pravidelná úspora energií a vysoká životnosť. Známe je tiež ich rýchle rozsvietenie po zapnutí, požadovaný jas nastupuje spravidla po cca 0,2 sekundách.
- Pri výbere a následnom umiestnení týchto moderných zdrojov sa viac, než na watty oplatí zamerať na ich údaje o svetelnom toku.
Podstatnú úlohu tu zohráva aj takzvaná teplota farby. Tú môžeme v našom prípade rozdeliť na tri základné skupiny:
- Teplá biela 3000 K ( hrejivý pocit a odtieň do žlta)
- Neutrálna 4000 K (podobná prirodzenému dennému svetlu)
- Studená biela 6000 K (chladný pocit s odtieňom do modra)
Práve teplota farby sa dokáže podpísať pod výslednú atmosféru v miestnosti. Pre bežné interiérové priestory je tak vhodnejšia teplá biela, ktorá sa najviac podobá svetlu, ktoré vyžarovala klasická žiarovka. V prípade záujmu a iných plánov využitia sú však samozrejme dostupné aj ďalšie spomenuté možnosti, čo už záleží skôr od individuálnych názorov a požiadaviek.
- Pokiaľ sa však máme zamerať na samotnú farbu svetiel, použiť sa dajú praktické RGB led pásiky, čo disponujú viacerými farbami a dajú sa prispôsobiť diaľkovým ovládaním.