Krv do orgánov v tele človeka roznáša sieť žíl a ciev, a aby sa dostala kam je to nutné a nevracala sa späť, sú žily vybavené chlopňami. Ak sa poškodia, krv plynie opačným smerom, vo vnútri žíl sa vytvorí vysoký tlak a ten spôsobí, že žily sa stanú viditeľné na povrchu kože.
Poznáme tri stupne viditeľnosti žíl:
-do hrúbky 1mm ich nazývame metličky
-v rozmedzí od 1-3mm sú to retikulárne žilky
-väčšie ako 3mm nazývame varixy
Na zväčšenie žíl vplývajú okrem iných aj tieto faktory:
-dedičná predispozícia
-vyšší vek
-dvíhanie ťažkých bremien
-obezita
-tehotenstvo
-dlhé státie alebo sedenie
-fajčenie
-nevhodné oblečenie a obuv
-prekonaná žilová trombóza
Upozornením na to, že máte problém s kŕčovými žilami, môžu byť pocity ťažkých nôh predovšetkým po celodennom chodení alebo po príchode z práce domov, opuchy a bolesti, pálenie pozdĺž žíl a svrbenie kože, syndróm nepokojných nôh, kŕče prevažne v nočných hodinách alebo potenie. Dedičnosť alebo pribúdajúci vek ovplyvniť nemôžeme, ale môžeme eliminovať niektoré rizikové faktory, na ktoré máme dosah, a to je životospráva, pravidelný pohyb, nosenie kompresný pančúch, minimálne zaťažovanie nôh vo vysokých podpätkoch, fajčenie a podobne. Takisto na trhu existujú krčové žily lieky a výživové doplnky, ktoré môžu byť vhodnou prevenciou proti vzniku kŕčových žíl.
Ak je nutná liečba u lekára, existujú viaceré možnosti ako sa kŕčových žíl zbaviť. Sú šetrné a bezbolestné a patrí sem skleroterapia, laser, ligácia varixov, perkutánna termokoagulácia, ClariVein či biologické lepidlo. Po týchto metódach je rekonvalescencia veľmi krátka, dochádza k menšiemu opuchu a takmer žiadnym modrinám, a čo je najlepšie, pacient nemusí byť hospitalizovaný, ale do bežného života sa môže zapojiť okamžite. Neliečené kŕčové žily môžu dospieť až do nebezpečného štádia, kedy môže byť ohrozený aj život, preto je prevencia veľmi dôležitá.