Všetko plastové je dnes automaticky neekologické. Je to však naozaj tak? Plast v skutočnosti nie je až takou pohromou, ako si mnohí myslia. Pohromu z neho robíme len my, pretože s ním ako s odpadom, nedokážeme správne narábať. Výborným príkladom sú napríklad plastové okná.
100 recyklovateľné so šialene dlhou životnosťou
Plastové okná a dvere https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/plastove-okna-a-dvere/ majú v priemere životnosť okolo tridsiatich rokov. Drvivá väčšina okien i dverí, sú však stopercentne recyklovateľné. Skladajú sa z plastu, kovových výplní a skla, pričom všetky tieto materiály sa dajú recyklovať do poslednej bodky, a to opakovane. Životnosť plastového okna (ak berieme do úvahy aj recykláciu), je teda viac než šesťsto rokov. To je v porovnaní s tými „ekologickými“ – drevenými, nepomerne viac. Dnes navyše dostanete aj takzvané EcoPower Core okná, ktoré boli vyrobené z už recyklovaných okien.
Žiadne lesné obete
Ďalšou nepochybnou výhodou plastových okien je, že pri ich výrobe nie je nutná ťažba dreva. Áno, plast je vyrobený z ropy a v prírode sa bohužiaľ nerozloží. Ak si však myslíte, že drevo, ktoré bolo použité na výrobu vašich okien je stopercentne prírodným materiálom, ktorý môžete hodiť na kompost, tak ste na veľkom omyle. Rovnako ako okná z plastu sa aj v drevených oknách nachádzajú rôzne výstuže a drevo je navyše napustené rôznymi chemickými látkami. Drevené okná teda určite nie sú až tak ekologické, ako ste si možno doteraz mysleli.
Ekologickými ich musíte urobiť vy
Aby sa plastové okná stali naozaj ekologickou alternatívou, musíte sa o to v prvom rade postarať vy. Ak už budete plastové okná alebo dvere kupovať, zainvestujte do takých, ktoré vám poslúžia čo najdlhšie. V momente, keď ich životná púť skončí, nesmú skončiť na skládke alebo hodené pri potoku. Odneste ich do zberného dvora, kde budú riadne zrecyklované a každá ich časť bude použitá na opätovnú výrobu okien či dverí.