Každý z nás by si mal občas položiť túto otázku. Ako často ste online vy? Niektoré z našich telefónov nám to dokonca vedia aj zrátať. Povedia vám koľko hodín ste strávili na ktorej aplikácii denne, týždenne alebo mesačne. Myslím, že by ste boli prekvapený výsledkom. Ja osobne som sa na toto ešte nikdy nepozrela, asi sa toho trochu bojím.
Úprimne povedané, mám dáta v mobile a som online celý deň. Nie žeby som celý deň surfovala po internete alebo aplikáciách ale som online. Takže ak mi príde správa som ihneď k dispozícii. Veľmi sme si na to zvykli. Ani nevieme ako. Skúste si teda dať výzvu pre seba a dopriať si pár hodín denne úplne bez internetu. Pozrite si televíziu, prečítajte knihu alebo robte niečo čo vás baví.
Vybehnite von do prírody a venujte sa sami sebe. Niekedy si človek ani neuvedomí aký má problém, kým sa toho nevzdá. Najmä deti majú s týmto veľký problém. Ak im zoberiete mobil alebo tablet, tak začnú byť nervózne a podráždené v niektorých prípadoch až agresívne. Pri tomto by ste mali určite spozornieť a začať to riešiť, kým nie je neskoro.
Takéto príznaky, môžete mať aj vy. Nezľaknite sa ich a určite hneď nesiahajte po svojom telefóne. V prípade ak tieto príznaky neprechádzajú a prinášajú vám až úzkosť, je potrebné navštíviť odborníka. Áno aj mobil a byť online spôsobujú závislosti. Zatiaľ sa o tom veľmi nehovorí, no je to pre to, že väčšina ľudí ani nevie, že je závislými. Určite nie je hanba si to priznať a vyhľadať pomoc v podobe psychológa, či psychiatra.
Myslím, že v dnešnej dobe by sme už mali byť otvorenejší, čo sa týchto lekárov týka a nehanbiť sa za to. Je to úplne prirodzené, tak ako keď vás boli zub navštívite zubára, tak aj keď máte psychické problémy navštívite psychiatra. Neznamená to, že ste blázon! Zamyslite sa teda, koľko hodín denne ste online a uvedomte si, že to nie je v poriadku.